Nesnažte se zalíbit všem

Chystáte nový web, ale stále dlouze přemýšlíte, aby se váš obsah „líbil“?

Ale komu se chcete „zalíbit“? Vašim přátelům, známým, maminkám, automechanikům nebo snad manažerům?

Podnikáte-li již nějaký čas, asi už víte, kdo je vaším nejčastějším zákazníkem.

Víte ale také, kdo čte informace na vašem webu, blogu, e-shopu či kdo má čas vás sledovat na sociálních sítích a kdo následně službu či produkt objednává?

Chování lidí v internetovém obchodě se mnohdy neliší od chování v kamenné prodejně. Ať vybíráte nábytek, domácí spotřebiče, šperky či hračky, tak ten, kdo platí, nebývá leckdy tím, kdo si vybírá.

Na tento fakt byste neměli při tvorbě textového i grafického obsahu zapomínat.

V případě, že teprve podnikat začínáte, máte to ještě jednodušší. Můžete začít od nuly. Vytvořte si marketingovou strategii, udělejte si uživatelský výzkum a vyprofilujte si personu, se kterou budete následně pracovat.

Začnete-li od základu, vaše značka, vizuál i firemní komunikace bude působit uceleným, tím pádem i důvěryhodným dojmem. A to je to, oč tu běží!

Rozhodujete-li se, kdo je pro vás ideálním zákazníkem, tedy tím, na kterého chcete zapůsobit, zamyslete se také, zda dokážete s touto „osobou“ vůbec v reálném světě komunikovat.

Vyrábíte nábytek pro mladé lidi, kteří žijí v pronajatém bytě? Nebo rodiny s dětmi, co si zařizují dům? Či pro seniory rekonstruující své bydlení pro pohodlný důchodový život?

Budete-li chtít oslovit všechny kategorie, bude vaše komunikace působit roztříštěným dojmem.

Dalším faktem, na který byste neměli zapomínat při tvorbě marketingových aktivit je, že budete-li přemýšlet pouze nad tím, co se líbí vám, např. líbí-li se vám osobně křiklavé barvy a odlehčená komunikace, ale vyrábíte klasický nábytek oblíbený u seniorů, vaše aktivity se nesetkají s tím, co od toho očekáváte.

V tomto případě je lepší nevkládat do toho své osobní dojmy.

Pokud to nedokážete a chcete dělat marketingové aktivity tak, aby se vám „líbily“, přizpůsobte celkově svůj produkt či službu, nebo to nechte marketing na odbornících, kteří dokážou na věc pohlížet profesionálně a bez osobních pocitů.